Zadzwoń
do prawnika
 
Mail our lawyer
Napiszdo prawnika

Kuczek-Maruta i Wachowski

Kancelaria Radców Prawnych
spółka partnerska

Twoi doradcy prawni w biznesie

 
130 tysięcy m2 – powierzchnia skomercjalizowana przy naszej pomocy
 
15 tysięcy biurek – miejsca pracy stworzone na wynajętej powierzchni
 
215 sklepów– wynajętych w galeriach handlowych przy naszym udziale

Wynajem powierzchni biurowej

W czym może pomóc prawnik podczas wynajmowania biura?

Jest wiele rzeczy, które prawnik może zrobić, żeby poprawić sytuację najemcy. Przede wszystkim może sprawdzić czy wynajmujący rzeczywiście jest właścicielem biurowca. Obsługa prawna najmu biura składa się zwykle z zaopiniowania projektu umowy najmu przedłożonej przez wynajmującego, wsparciu w negocjacjach poszczególnych zapisów oraz wyjaśnianiu różnych typowych dla umów najmu postanowień umownych.

Dlaczego to właśnie naszą Kancelarię Prawną warto wybrać do obsługi zawierania umowy najmy biura?

Ponieważ zajmujemy się tym od lat. Jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi trendami, dzięki czemu możemy pracować szybko i efektywnie. Dzięki naszemu doświadczeniu nie uczymy się na naszych klientach, tylko ofertujemy nasze rozeznanie realiów biznesowych i zwyczajów panujących na rynku powierzchni biurowej.

 

Kto się u nas w tym specjalizuje?

Beata Kuczek Maruta Radca Prawny Tomasz Wachowski Radca Prawny Maciej Kądziołka Attorney Radca Prawny
Beata Kuczek - Maruta Tomasz Wachowski Maciej Kądziołka

 

Co osiągnęliśmy w tej dziedzinie?

Case 1

W 2011 roku na zlecenie naszego klienta posiadającego nowoczesny kompleks biurowo-handlowy w Krakowie przygotowaliśmy i wynegocjowaliśmy warunki umowy najmu, w wyniku której nasz klient wynajął jednorazowo swojemu najemcy biura o łącznej powierzchni ponad 9.000 m2 netto. Transakcja ze względu na swoją skalę, wielkość wynajmowanej powierzchni oraz szczególne wymagania najemcy była bardzo skomplikowana, wymagała sprawnej i intensywnej pracy nad umową oraz dużej siły przekonywania podczas jej negocjowania. Ostateczna treść jednego egzemplarza umowy najmu i załączników po uzgodnieniach stron zajmowała cały duży segregator. W kolejnych latach nasza kancelaria obsługiwała aneksy do tej umowy, na podstawie których najemca zapewnił sobie zmiany w aranżacji części zajmowanych biur oraz zwiększył powierzchnię wynajmowaną od naszego klienta, w wyniku czego obecnie wynajmuje ponad 12.500 m2 netto.   

Case 2

Jednym z naszych klientów jest ogólnoświatowy producent odzieży sportowej, który prowadzi sprzedaż swoich produktów m.in. przy współpracy z franczyzobiorcami. Nasz klient postanowił rozwiązać umowę z jednym ze swoich franczyzobiorców, który prowadził sklep w galerii handlowej, a jednocześnie zapewnić nieprzerwane funkcjonowanie sklepu, który miał zostać przejęty przez innego franczyzobiorcę. Z jednej strony ograniczały nas postanowienia umowy najmu na powierzchnię w galerii handlowej zawartej bezpośrednio przez franczyzobiorcę, a z drugiej strony istotne było zakończenie współpracy z tym franczyzobiorcą, uregulowanie rozliczeń stron, rozpoczęcie współpracy z nowym franczyzobiorcą oraz rozliczenie związane z wyposażeniem sklepu i znajdującym się w nim towarem. W wyniku pracy kancelarii powstała piętrowa struktura transakcji z dopasowanym do niej harmonogramem działań prawnych i faktycznych, dzięki czemu sprawnie przeprowadzono cały proces bez jakiejkolwiek przerwy w działalności sklepu.         

 

Dla kogo pracowaliśmy?

 

Rekomendacje klientów

„Kancelaria Kuczek-Maruta pomagała nam kompleksowo w procesie komercjalizacji biurowca klasy A pod nazwą NAUTILUS położonego na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego, w specjalnej strefie ekonomicznej Kraków-Czyżyny. Prawnicy z kancelarii przygotowali dostosowany do naszych potrzeb i charakterystyki budynku wzór umowy najmu, a także przeprowadzili skuteczne negocjacje warunków najmu ze wszystkimi najemcami w biurowcu. Kancelaria zaproponowała rynkowe i optymalne rozwiązania biznesowe i prawne, które zapewniają nam bezpieczeństwo i wspierają w bieżącym zarządzaniu budynkiem.”

Grzegorz Głownia
Prezes Zarządu ABP Investments sp. z o.o. 

„Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych pomogła nam w wynajęciu dla nas jako najemcy powierzchni w nowobudowanym biurowcu w Krakowie. W pierwszej kolejności prawnicy wspierali nas w dokonaniu biznesowych ustaleń związanych głównie z adaptacją lokalu i jego udostępnieniem w dwóch etapach, a w dalszych krokach zweryfikowali wzór umowy najmu i przeprowadzili negocjacje warunków najmu. Kancelaria pomagała nam też w innych sprawach związanych z najmem powierzchni komercyjnych, w tym w przygotowaniu i wynegocjowaniu umów podnajmu oraz w przeprowadzeniu cesji dotychczasowej umowy najmu na inny podmiot.”

Magdalena Litwa
Administration Manager w Apply Poland sp. z o.o.

 

Co sprawia, że osiągniemy Twoje cele?

Świetnie znamy realia rynkowe

Bardzo dobrze czujemy ten biznes i znamy zwyczaje i zasady panujące w branży najmu komercyjnego. Wiemy co to jest add-on factor i jakie modele rozliczenia kosztów eksploatacyjnych obowiązują na rynku. Nie są dla nas niczym zaskakującym podatkowe aspekty umów najmu, a także wiemy jak można optymalnie rozliczyć nakłady poczynione na adaptację lokalu.

Mamy wieloletnie doświadczenie 

Najmem komercyjnym zajmujemy się od wielu lat. W tym czasie obsługiwaliśmy niejednokrotnie duże i skomplikowane transakcje. Jesteśmy cenionymi na rynku specjalistami i zapewniamy profesjonalne wsparcie w procesie najmu. Gwarantujemy Klientom skuteczne i rynkowe rozwiązania oraz bezpieczeństwo i sprawne przeprowadzenie transakcji.

Obsługujemy najemców i wynajmujących

Skomercjalizowaliśmy niejeden biurowiec i niejedno centrum handlowe. Występowaliśmy w takich procesach tak po stronie deweloperów jak i w imieniu najemców. Dzięki różnorodnym doświadczeniom umiemy odnaleźć się po każdej stronie transakcji i wiemy, na jakie kwestie nacisk będzie kładła druga strona. Pomagamy rozwiązać sporne kwestie, jakie mogą wyniknąć w toku współpracy między stronami w ramach stosunku najmu.

 

Kontakt

Kuczek-Maruta i Wachowski Kancelaria Radców Prawnych spółka partnerska

ul. Cieszyńska 13
30-015 Kraków
tel. + 48 790 400 884
e-mail: office@kuczekmaruta.pl

NIP: 6772459109, REGON: 387678541, KRS: 0000878084
Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy KRS

Współpracujemy z:

Napisz do prawnika
Zadzwoń
do prawnika